Autor:
Max Fischer, pexels.com

30. jaanuaril toimuval konverentsil käsitletakse nutiseadmete kasutust koolides

Jaanuari lõpus toimub Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis eestikeelne konverents „Nutiseadmed koolis – õnnistus või nuhtlus?“, kus teadlased räägivad nutiseadmete kasutamisest koolides. Konverentsile on oodatud osalema kõik huvilised, kuid selleks tuleb eelregistreeruda hiljemalt 22. jaanuaril kell 15.

Nutiseadmete kasutus igapäevaelus puudutab igaühte. Nutiseadmete abil saab kasutada nutikaid lahendusi, mis teevad elu lihtsamaks ja mugavamaks. Enamik inimesi kasutab nutiseadet igapäevaselt. Suur osa veedab seadmes tunde tarbides meelelahutust, ka antakse nutiseade kasutada varases eas lastele. Ent üha rohkem uuringuid näitab, et piiramatu nutiseadme kasutamine mõjutab negatiivselt laste ja noorte vaimset ja füüsilist tervist, sotsiaalseid oskusi, suhteid ja õppeedukust.

Septembri lõpul kirjutasid hariduseksperdid ja lapsevanemad avaliku kirja palvega, et riik töötaks hiljemalt järgmiseks õppeaastaks välja selged reeglid nutiseadmete kasutamiseks koolikeskkonnas, et toetada laste vaimset ja füüsilist tervist, arengut, heaolu, õppeedukust ja turvalisust.

Konverentsi peakorraldaja, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja ja Tartu linnavolikogu hariduskomisjoni ase-esimees, Kristiina Tõnnisson soovib kaasata ühiskonda laiemalt antud teemal kaasa mõtlema. „Nutiseadmete kasutus koolides on muutumas üha olulisemaks teemaks. Kui vaadata arenguid erinevates Euroopa Liidu riikides, siis on suund nutiseadmete kasutamise piiramise poole. On viimane aeg tõstatada vastav diskussioon ka Eesti ühiskonnas,“ sõnas Tõnnisson.

Avaliku kirja üks algataja ja konverentsi kaaskorraldaja Vivian Puusepp selgitas, et konverentsile on kutsutud rääkima teadlased ja haridustöötajad. Konverentsil esinevad neuroteadlane Jaan Aru, Tõrvandi kooli õppejuht Jonas Nahkor, Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht Karmen Maikalu, Eesti Psühhiaatrite Seltsi lastepsühhiaatria sektsiooni juhataja Reigo Reppo ja paljud teised.

„Konverentsil räägivad teadlased, mida näitavad meile uuringud selle kohta, kuidas nutiseadmed lapsi ja noori mõjutavad. Samuti jagavad oma praktikaid ja kogemusi inimesed, kes töötavad igapäevaselt lastega,“ rääkis Tõnnisson. „Lisaks tulevad rääkima need, kelle kätes on juhtida seda, kas ja kuidas nutiseadme kasutus on Eesti haridussüsteemis reguleeritud. Kaasatud on ka Kiusamisvaba Kool,“ lisas Puusepp.
 

Konverents „Nutiseadmed koolis – õnnistus või nuhtlus?“ toimub neljapäeval, 30. jaanuaril kell 13–18 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis. 

Konverentsile on oodatud kaasa rääkima koolijuhid, õpetajad ja muud haridustöötajad, aga ka omavalituse esindajad ja lapsevanemad. Osalemiseks on vaja eelregistreeruda hiljemalt kolmapäevaks, 22. jaanuariks kell 15. Konverents toimub eesti keeles.

Kuula ka Raadio 2 podcasti „Piltlikult öeldessaadet „Nutiseade koolis – kas nuhtlus või õnnistus?Saates uuritakse, kas nutitelefon koolis on nuhtlus või õnnistus ning kuidas leida tasakaal nende kasutamise ja tervisliku eluviisi vahel. Teemat avavad Tartu Ülikooli teoreetilise filosoofia teadur ja lapsevanem Vivian Puusepp, Tartu Ülikooli arengupsühholoogia professor Tiia Tulviste ning Tõrvandi kooli õppejuht Jonas Nahkur. Kõik kolm saatekülalist on ka konverentsil esinemas.

Konverentsi „Nutiseadmed koolis – õnnistus või nuhtlus?“ korraldab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut. Tegu on avaliku üritusega. Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites.

 

Kuula saadet! Raadio 2 podcast „Piltlikult öeldes“ saade „Nutiseade koolis – kas nuhtlus või õnnistus?“

Registreeru konverentsile
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Euroopa – see tähendab reisimist

Skytte instituudi koridoris saab vaadata fotonäitust „Inspireeritud Euroopast“

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele